Dátum vydania: 22.02.2020
Zdroj: Košice Dnes
Vyberajte si mäso zo zvierat, ktoré podliehajú pravidelným veterinárnym kontrolám
Kvalita a čerstvosť na prvom miesteNa čerstvosť mäsa vplýva mnoho faktorov. Už na predajných pultoch v mäsiarňach sa niekedy môžeme stretnúť s nie príliš čerstvým mäsom. Dôležité je, ako dlho na pult cestovalo, ako dlho tam stálo a či bolo správne skladované. Často však o týchto údajoch nemáme prehľad.
Nízka kvalita mäsa sa môže negatívne odzrkadliť na zdraví konzumenta. Ak si chcete byť kvalitou a čerstvosťou mäsa istí, stavte pri svojom výbere na lokálnych farmárov. Slovenský mäsový sortiment ponúka Staromestská mäsiareň v rámci siete potravín Klas a donášky www.iklas.sk v Košiciach. Spolupracuje s viac ako 20 farmami na Slovensku, kde zvieratá žijú vo vhodných podmienkach a podliehajú prísnym veterinárnym kontrolám.
Košický bitúnok
Staromestská mäsiareň kladie veľký dôraz na hovädzie a bravčové mäso. V košickej časti Nad jazerom vlastní bitúnok, kam dováža mladé býčky, teľatá a ošípané vychované na lokálnych farmách. Denne tu spracujú až do osem kusov hovädzieho dobytka a do sto ošípaných. Na tomto mieste je mäso následne naporciované, spracované na výrobu ďalších mäsových výrobkov a rozvážané do všetkých predajní Klas.
Z farmy priamo do predajní sa mäso dostane za menej ako 24 hodín, preto je vždy čerstvé. Zvieratá na bitúnku navyše podliehajú pravidelnej veterinárnej kontrole. Neustály dozor úradných veterinárnych lekárov Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice zaručuje ich vyhovujúci zdravotný stav.
Správne označenie mäsa
Títo odborníci tiež kontrolujú prepravu zvierat z fariem na bitúnok. Nie je tam možné prijať zviera, ktoré nie je správne označené identifikačným číslom a pasom, ktorý obsahuje údaje ako pôvod, farmu a podobne. Vzorky pripraveného mäsa sa pravidelne odoberajú a sú podrobené úradnej kontrole.
Identifikačné údaje sú vedené v centrálnom registri hospodárskych zvierat a musia byť umiestnené aj na viditeľnom mieste v predajni. Pri výbere mäsa si ich vždy všímajte a dávajte pozor na to, čo kupujete.
Farba: Hovädzie mäso má byť sýto červené až bordové. Pokiaľ nejde o odležané/zrejúce, rozhodne sa vyhnite hnedej farbe. Ak je zelené, ani ho nekupujte alebo ho rýchlo vyhoďte.
Vôňa: Akonáhle zacítite zápach, upustite od nákupu či ďalšieho použitia.
Povrch: Čerstvé mäso je pevné, ak ho stlačíte prstom, povrch by sa mal opäť rýchlo narovnať, preto sa vyhnite príliš mäkkému mäsu. Rovnako nesmie byť jeho povrch klzký či lepkavý. Pozor aj na oschnuté okraje – to je tiež indikátor, že už chvíľu stálo na vzduchu. Ak je už nakrájané, okraje by mali byť ostré, nie neurčité či rozstrapkané.
Vek zvieraťa: Pri hovädzom mäse je zvyčajne pravidlom, že čím je tmavšie, tým staršie bolo zviera. V Staromestskej mäsiarni sa preto zameriavajú na porážku mladých býčkov vo veku do roka a pol. Sú osvalenejšie a ich mäso je jemnejšie.
Tip na záver: Vyhnite sa už vopred namletému mäsu. Nemôžete si byť istí, čo je naozaj obsahom balenia, a tiež nemáte istotu, ako dlho namleté stálo. V Staromestskej mäsiarni vám ho radi namelú (vykostia či preseknú) priamo pred vašimi očami.