Vy podporíte, oni navaria a spolu dodáte energiu hrdinom

Dátum vydania: 15.04.2020

Napriek ťažkej situácii sa rozhodla bojovať pre dobrú vec aj sieť potravín Klas. Pomáha iniciátorom projektu #energiaHRDINOM

Ľudia, ktorí čelia pandémii v prvej línii si zaslúžia našu podporu, uznanie, no najmä pomoc. Lekári, zdravotné sestry, záchranári, preda-vačky, vojaci či policajti dennodenne podstupujú riziko nákazy novým koronavírusom. Podporiť a pomôcť našim najväčším bojovníkom môžete aj vy. Dodajte im energiu…

Na ľuďoch v prvej línii stojí fungovanie Slovenska. Aj na základe toho vznikol projekt Energia hrdinom. Ide o nezávislú iniciatívu Visit Košice, košických reštaurácií, dobrovoľníkov a slovenských firiem. Jej cieľom je podporiť bojovníkov proti koronavírusu a zároveň zachrániť gastroscénu, ktorá sa kvôli súčasnej situácii ocitla v existenčnej kríze. Ľudia pomáhajú reštauráciám, reštaurácie zas hrdinom.

KLAS a Staromestská mäsiareň pomáha

Viacero nemocničných jedální a kantín kvôli kríze nefunguje. Záchranné zložky sú vystavené obrovskému riziku a tlak na zdravotnícky systém sa každým dňom zvyšuje. Nezištne pomôcť sa rozhodla aj sieť potravín Klas. Našim lekárom, záchranným ako aj ozbrojeným zložkám chcú aspoň touto cestou pomoci uľahčiť ich dennodenné fungovanie a spríjemniť ich náročnú prácu. Zároveň by im radi poďakovali, že nasadzujú svoje životy a pomáhajú ostatným.„Je to prínosný projekt, ktorý pomáha ľuďom v prvej línii, ktorí momentálne z hygienických dôvodov nemajú prístup ku pravidelnej strave. Na druhej strane pomáha aj reštauráciám, ktoré týmto spôsobom môžu aj naďalej fungovať a využívať tento čas ich pozastavenej činnosti efektívne,“ povedala marketingová manažérka siete supermarketov Klas Dominika Franeková. Keďže fungujú ako potraviny a zároveň mäsiareň, a teda majú neustály prístup ku čerstvým, kvalitným potravinám a slovenskému mäsu rozhodli sa, že v rámci iniciatívy každý týždeň poskytnú potraviny v hodnote 500 eur. Ručia tak nielen za kvalitu výsledného jedla, ale i samotné doručovanie potravín v závislosti od požiadaviek. „Považujeme to za efektívnejšie než finančný príspevok. Vieme tak dodať reštauráciám, ktoré sú zapojené v projekte zeleninu, trvanlivé produkty ako je ryža, strukoviny a samozrejme naše mäso, ktoré pochádza zo Staromestskej mäsiarne.“ Tá spolupracuje s viac ako dvadsiatimi partnerskými farmami na Slovensku. Mäso a výrobky sú spracované na bitúnku v Košiciach a denne čerstvé dodávané do ich predajní.

Pomoc až do odvolania

S pomocou začali už minulý týždeň a pomáhať plánujú tak dlho, ako to bude potrebné. Z ich dodaných potravín sa pripravuje až 300 teplých plnohodnotných jedál s prílohou či už vo forme obeda alebo večere. Doteraz sa s ich pomocou podarilo navariť až 3800 porcií.Pomoc smeruje hlavným oddeleniam nemocníc, ktoré sú v prvej línii a zrušili im stravovanie z dôvodu zákazu sa zhromažďovania. Spomeňme napríklad Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice, Detskú fakultnú nemocnicu – Košice, Nemocnicu Košice-Šaca, Záchrannú služba Košice či Záchrannú službu Košice-Šaca.

Lekári či sestričky si na obede pochutnajú aj vďaka Klasu a Staromestskej mäsiarni.