Dátum vydania: 25.02.2020
Zdroj: Košice Dnes
Dôležité je, odkiaľ mäso pochádza, ako dlho cestovalo a ako je skladované
O príprave mäsa sa veľa hovorí. Je takmer umením vedieť ho chutne pripraviť. Faktom však je, že to, či nám chutí, neovplyvňujú len kuchárske zručnosti či vybrané koreniny. Najdôležitejším faktorom je kvalita mäsa, za ktorou stojí čerstvosť.
Okrem výbornej chuti nám však v prvom rade ide o zdravie. To je dôvod, prečo mnohí dnes siahajú po mäse od farmárov a nie po produktoch zo supermarketov. Kde však poctivého lokálneho farmára nájsť? V obľúbenej Staromestskej mäsiarni.Tá ponúka svojim zákazníkom denne čerstvé mäso zo svojho košického bitúnku Nad jazerom. Zvieratá naň priváža z viac ako 20 slovenských fariem, na ktorých žijú vo vyhovujúcich podmienkach a podliehajúcich prísnym veterinárnym kontrolám. Čerstvosť mäsa zo Staromestskej si môžete overiť aj sami. Prinášame vám zopár tipov, ktoré vás správne nasmerujú.
Vzhľad
Všímajme si farbu mäsa. Čerstvá bravčovina je svetloružová, hovädzina tmavočervená. Postupom času obe farby tmavnú. Hydina je smotanovobielej farby s nádychom doružova. Táto farba sa pribúdajúcimi hodinami mení na hnedú, neskôr na tmavohnedú a navyše sa na nej objavujú aj hnedé škvrny.
Vôňa alebo zápach
Čerstvé mäso má iba nevýraznú mliečnu vôňu. Pri staršom mäse v dôsledku činnosti mikroorganizmov vznikajú prchavé metabolity ako sírovodík, amoniak, acetón, etanol, ktoré náš nos zacíti ako zápach.
Hmat
Ak máte možnosť siahnuť si na mäso čistou suchou rukou, využite to. Úplne čerstvé mäso je na povrchu vlhké, akoby orosené, lesklé, postupom času sa táto povrchová voda stráca a mäso oschne, ešte stále je však čerstvé a konzumovateľné. Ďalej pokračuje výraznejšie vysychanie a na mäse sa vytvorí suchá „kôra”. Ešte ani vtedy sa nemusíte obávať o svoje zdravie, povrch mäsa je možné zrezať. V ďalšej fáze sa povrch mäsa stáva slizkým. Takéto mäso určite nekupujte ani nekonzumujte.
Chuť
Sotva bude niekto ochutnávať surové mäso, ale môže nastať situácia, keď dostanete na tanier už tepelne upravené mäso, o ktorého kondícii máte pochybnosti. Jednoznačne platí, že akákoľvek kyslá chuť znamená, že v mäse už bol naštartovaný proces množenia baktérií, ktorých vedľajším produktom je kyselina maslová.
Teplota
Úplne ideálna teplota pre skladovanie mäsa je tesne nad nulou, prípustná teplota skladovania je do +7 °C.
Pôvod mäsa
Mäso v Staromestskej mäsiarni prichádza na pulty predajní už do 24 hodín od spracovania. Keďže je spracované na košickom bitúnku, nepodlieha žiadnemu zbytočnému skladovaniu ani zdĺhavému transportu.
Vek zvieraťa
Pri hovädzom mäse je zvyčajne pravidlom, že čím je tmavšie, tým staršie bolo zviera. V Staromestskej mäsiarni sa preto zameriavajú na porážku mladých býčkov vo veku do roka a pol. Sú osvalenejšie a ich mäso je jemnejšie.
Tip na záver:
Vyhnite sa už vopred namle-tému mäsu. Nemôžete si byť istí, čo je naozaj obsahom balenia, a tiež nemáte istotu, ako dlho zomleté stálo. V Staromestskej mäsiarni vám ho radi zomelú (vykostia či preseknú) priamo pred vašimi očami.